Bucuria slujirii şi comuniunii în Parohia Comarnic

 
Un articol de: Ioan Bușagă – 27 Ian, 2011 Ziarul Lumina

La Parohia „Sfântul Nicolae” din Comarnic, părinţii slujitori, parohul Gabriel Cârciu şi Florin Văcaru, împreună cu Consiliul Parohial desfăşoară mai multe seri catehetice şi diferite activităţi social-filantropice şi culturale. Actuala biserică a fost construită pe locul unei ctitorii a familiei Bibescu, care a fost demolată.

În fiecare vineri seară, după săvârşirea slujbei Acatistului, are loc un dialog catehetic cu credincioşii, bătrâni şi tineri. Totodată, la biserica parohială au loc şi întâlnirile catehetice cu copiii în cadrul proiectului catehetic naţional „Hristos împărtăşit copiiilor”. „La biserica noastră există şi o bibliotecă care poate fi cercetată de toţi enoriaşii care vor să se îmbogăţească duhovniceşte”, a precizat părintele paroh Gabriel Cârciu. La sărbătorile importante religioase şi naţionale, părinţii slujitori organizează diferite programe cultural-artistice. Parohia Comarnic se implică şi în ajutorarea persoanelor cu dificultăţi materiale, dar mai ales spirituale. „Parohia noastră este angajată în programul social-filantropic „Şi nouă ne pasă”, un program derulat prin Protoieria Câmpina la Penitenciarul Târgşor. Prin derularea acestui proiect dorim să ajutăm material pe cei privaţi de libertate din penitenciar, dar şi spiritual, prin îndemnarea lor la reabilitarea şi reintegrarea lor în societate”, a menţionat părintele paroh. De asemenea, de ajutorul Parohiei Comarnic beneficiază copii şi bătrâni nevoiaşi. Astfel, din anul 2008, Parohia Comarnic ajută financiar în fiecare lună Parohia Meliceşti, care are o situaţie financiară deficitară. Actuala biserică este din anul 1910 Biserica „Sfântul Nicolae” este zidită din piatră şi cărămidă în formă de cruce cu trei turle şi este acoperită cu tablă zincată. Catapeteasma bisericii este din lemn de tei şi este îmbrăcată în foiţă de aur. Pictura bisericii a fost realizată în tempera de pictorul Dimitrie Belisarie în anul 1910. În ultimii ani, părinţii slujitori au desfăşurat mai multe lucrări de restaurare la exteriorul bisericii. După primirea aprobării Comisiei de Pictură Bisericească a Patriarhiei Române, au fost realizate lucrările de restaurare a întregii picturi interioare, a cafasului şi a pridvorului şi a fost construit un lumânărar şi un pangar în curtea bisericii. Informaţii despre prima biserică din Comarnic, care a avut hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, nu se cunosc, doar că a fost construită în anul 1740. Pe locul unde a fost construită prima biserică a fost aşezată în luna mai a anului 1895 o cruce din piatră cu următoarea inscripţie: „Aici a fost altarul întâiei biserici din Comarnic”. A doua biserică, cu hramul „Sfântul Mucenic Gheorghe, a fost zidită pe locul unde se află actuala biserică. Această biserică a fost ctitoria doamnei Zoe, soţia domnitorului Gheorghe Bibescu, ridicată în anul 1815. A doua biserică a dăinuit până în preajma anului 1900 când preotul Ioan Voiculescu împreună cu credincioşii a hotărât să construiască o altă biserică pe acelaşi loc, după ce se va dărâma biserica, ctitoria familiei Bibescu. Prinţul George Valentin Bibescu s-a opus dărâmării bisericii, ctitoria părinţilor, şi a propus să doneze un alt teren pentru noua biserică. Însă preotul împreună cu credincioşii au refuzat această iniţiativă şi, potrivit aprobării mitropoliei, au început construirea noii biserici în jurul celei vechi până în momentul când au ajuns la acoperiş. Lucrările au fost oprite din cauza lipsei de fonduri timp de cinci ani. În anul 1907, prinţul George Valentin Bibescu a acceptat să se dărâme vechea biserică şi aşa lucrările la actuala biserică au continuat până în anul 1910, când a fost terminată biserica. Familia Bibescu a contribuit la înfrumuseţarea lăcaşului de cult şi a plătit cheltuielile picturii şi ale achiziţionării mobilierului. De asemenea, Familia Bibescu a donat bisericii mai multe obiecte liturgice.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Translate »