Cerc Pastoral nr.2 Sinaia

Astăzi, 11.02.2020, au avut loc lucrările Cercului Pastoral nr. 2 Sinaia din protoieria Câmpina, la parohia Sinaia III.
Lucrările au inceput cu săvârșirea slujbei utreniei urmată de Sfânta Liturghie, cu un sobor de preoți sub protia pr Cârciu Gabriel de la parohia Comarnic, coordonatorul Cercului Pastoral Sinaia.
Predica zilei a fost rostită de pr Enoae Iulian de la parohia Schitul Lespezi Comarnic, în care a vorbit despre importanța perioadei Triodului in viața credincioșilor.
In partea a doua a Cercului Pastoral, a fost citit referatul, de către preotul Toma Constantin de la parohia Talea, cu tema „Necesitatea intensificării pastorației părinților și a copiilor în societatea contemporană.”În acest referat părintele a vorbit despre importanța intensificării pastorației, arătând că preotul trebuie să-i convingă pe părinți de necesitatea și importanța Sfintelor Taine, cât și despre fapul că pentru a desfășura o pastorație eficintă, Biserica trebuie să aprofundeze cunoașterea provocărilor actuale, la adresa copiilor și tinerilor prin colaborarea cu institușiile si persoanele interesate de ajutorarea acestora.
La cercul Pastoral au fost invitați și profesorii de religie de la Școlile care se află pe raza Cercului Pastoral nr 2.
În încheiere pr.Cârciu Gabriel a arătat că Sf.ioan Gură de Aur, așează nu întâmplător ca treaptă importantă în pastorația copiilor problema slavei deșarte, o patimă cu efecte dezastruase atât în sufletul curat al copilului cât și al creștinului, patimă de care trebuie să fugim, căci din pricina acestei patimi omul ajunge să prețuiască numai lucrurile pământești cu totul lipsite de importanță, încât aproape nici unul nu se mai interesează astăzi cât de puțin se educe sufletul copilului, vorbindu-i despre iubire, iertare, ajutorarea aproapelui, cât și de practicarea poruncilor din Sfânta Scriptură.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Translate »